Which donuts would you purchase if you had a choice? In this game students will roll a dice and add that donut to their Donut Box. Once 6 donuts have been added, students will work out the cost of their purchases and write the total on the game board with a whiteboard marker.
The resource includes 2 levels of difficulty: whole dollar amounts and dollars and cents. There is also an optional worksheet to complete as well.
If you are looking for money resources, you might like to download:
- Pocket Money Game Board
- What’s in the Purse
- Save! Save! Save!